Tájékoztatás az összefüggő nyári szakmai gyakorlatról
A következő évfolyam megkezdésének feltétele az összefüggő szakmai gyakorlat teljesítése és az azt igazoló dokumentumok benyújtása legkésőbb augusztus 31-ig.
A gyakorlat teljesítésének ideje: 2022. június 16. és augusztus 31. közötti időszak.
A gyakorlat időtartama:
140 óra (4 munkahét)
A BAHART és az iskola között a gyakorlat idejére szóló együttműködési megállapodást kell kötni. Az együttműködési megállapodás letölthető az iskola honlapjáról.
A megállapodás előkészítését a tanuló és a szülő végzi. A BAHART által kitöltött, aláírt 4 példányos megállapodást az iskolába kell visszavinni és az iskola továbbítja a kamara felé. A BAHART a jogszabály szerint az adott évben érvényes minimálbér 15 %-ának 1,3 szorosát (2022-ben hetente 9.750,- Ft-ot, havonta 39.000.-, Ft-ot) kell fizetnie a tanulónak. A 18 év alatti tanulók napi munkaideje 7 óra, a 18 év fölötti tanulók napi 8 órában is teljesíthetik.
A gyakorlat kerettanterv szerinti tananyagáról az iskola tájékoztatja a gyakorlati képző helyet.
Hiányzás csak táppénzes papírral igazolható, igazolatlan mulasztás nem lehet. A hiányzásokat pótolni köteles minden diák.[VGBZ1] [BBBZ2]
Az alábbi területeken van lehetőség gyakorlatot szerzeni:
- műszaki terület (asztalos, hegesztő, ipari gépész, lakatos)
- hajós technikus
Szakmai gyakorlat, felsőoktatás
A felsőoktatási törvény tanulmányi kötelezettségekről szóló fejezete (15.§ 3. bekezdés) előírja, hogy a végbizonyítvány megszerzésének egyik feltétele a szakmai gyakorlat elvégzése. Ezt az alap- és mesterképzési szakok képzési és kimeneti követelményei dokumentum (KKK) úgy pontosítja, hogy az intézményen kívül teljesített, legalább hat hetes (a mesterképzésen négy hetes) szakmai gyakorlat a tanulmányok befejezésének kritérium feltétele. Tehát a hallgatók nem záróvizsgázhatnak mindaddig, amíg a számukra előírt kötelező szakmai gyakorlatot igazoltan nem teljesítették.
Mi a célja a szakmai gyakorlat elvégzésének?
A szakmai gyakorlat jó alkalom arra, hogy a hallgatók megismerkedjenek egy vállalat szervezeti és szakmai felépítésével, valós körülmények között készüljenek későbbi munkájukra, valamint alapvető ismereteket szerezzenek a szakirányuknak megfelelő gyakorlati feladatokból.
Az alábbi területeken van lehetőség gyakorlatot szerezni:
- pénzügy-számvitel
- logisztika
- műszaki terület (gépészmérnök, villamosmérnök, informatikus)
- turizmus-vendéglátás
- marketing
- emberi erőforrás